"Tajná" správa Pentagónu

ZDENĚK URBAN, spolupracovník FORMÁTU

Z Ministerstva obrany USA, Pentagónu, unikla tajná správa o možnosti prudkej klimatickej zmeny a s tým súvisiacich ekonomických, sociálnych a bezpečnostných komplikácií. Objednal ju dlhodobý konzultant Pentagónu a spolupracovník dnešného amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, už 82-ročný Andrew Marshall.

Správa a jej autori. Nečudo, že správu Scenár prudkej zmeny klímy a jeho dôsledky pre národnú bezpečnosť Spojených štátov, určenú aj prezidentovi Georgeovi Bushovi, Pentagón utajoval. Miestami je ladená priam katastroficky. Navyše je v ostrom protiklade s doterajšou líniou Bushovej administratívy v klimatických otázkach. Pikantné je, že britský týždenník The Observer správu získal z nešpecifikovaných zdrojov. Aj keď sa prakticky celý jej obsah už objavil v odborných zdrojoch, je zaujímavá. Datovaná je októbrom 2003 a nemá ani 30 strán. Koncipovaná je tak, aby jej obsah zvládli a stihli si ju prečítať aj veľmi zamestnaní neodborníci. Autormi sú Peter Schwarz, konzultant CIA a bývalý šéf plánovania vo firme Royal Dutch/Shell Group, a Doug Randall z kalifornskej Global Business Network.
Kľúčové body. Dnes prakticky všetci rátajú - ak ju vôbec berú vážne - že klimatická zmena bude postupná. Lenže ako ukazujú nedávne modelové štúdie a analýzy klímy, postupný rast teploty môže náhle zmeniť teplotný režim - paradoxne k dočasnému (zhruba 100- až 1 000-ročnému) prudkému ochladeniu.
Hybným mechanizmom zrejme bude "preklopenie" globálne prepojeného systému teplých a studených oceánskych prúdov, ktoré rozvádzajú slnečné teplo a chemické látky od rovníka k pólom a určujú vyparovanie vody.
Tým by o niekoľko stupňov klesla priemerná ročná teplota v Severnej Amerike a najmä v severnej Európe vrátane Veľkej Británie. Výsledok: drsnejšie zimy a suché letá. Európu prestane zohrievať Golfský prúd.
V Austrálii, Južnej Amerike a južnej Afrike by naopak teplota o niekoľko stupňov vzrástla. Výsledok: enormné suchá. Postihli by aj Európu a východ Severnej Ameriky. Zosilneli by búrky a vetry, predovšetkým v západnej Európe a v severnom Tichomorí.

Varovná je rýchlosť zmien. Už budúci rok vraj všelikde vo svete ľudia nadobudnú silný dojem, že sa s klímou naozaj čosi deje. V roku 2007 môže dôjsť k záplavám v Holandsku a Kalifornii. V lete 2010 takmer zmizne arktický ľad. Systém oceánskych prúdov by mal skolabovať medzi rokmi 2010 a 2020. Vtedy sa naplno prejaví všetko spomenuté.

V Európe očakávajme stálu predpoveď: chladno, sucho a veterno.

Politické dôsledky. Na mnohých miestach to povedie k neúrode, hladu, narušeniu ťažby a dopravy surovín i komunikácií. Sociálne nepokoje vyvolajú migráciu miliónov ľudí a napokon vojnové konflikty o suroviny, energiu, potraviny a pitnú i úžitkovú vodu.

Autori dokonca načrtávajú potenciálne spory a vojny medzi konkrétnymi krajinami a ich alianciami a datujú ich v dekádach 2010 až 2020 a 2020 až 2030. USA a Austrália, viac-menej sebestačné, sa zmenia na "pevnosti". Nevyhnutný bude rozvoj jadrovej energie. S tým príde zvýšené vyzbrojovanie krajín jadrovými bojovými prostriedkami. Už prírodné katastrofy a následné ekonomické komplikácie si vyžiadajú milióny životov. Ďalšie milióny zahynú vo vojnách, ktoré sa opäť stanú základným fenoménom života.
Autori odporúčajú rad preventívnych opatrení. No Doug Randall si otvorene myslí, že je už neskoro. Obaja zdôrazňujú, ako málo si uvedomujeme, nakoľko za svoju civilizáciu, ktorú umožnila produkcia potravín, vďačíme aspoň hrubej stabilizácii klímy a otepleniu po skončení poslednej doby ľadovej. Odvtedy uplynula už takmer celá typická dĺžka doby medziľadovej. A navyše zväčša ignorujeme fakt, že k destabilizácii klímy aktívne prispievame.

Neznámou zostáva aj dlhodobá premenlivosť toku žiarenia zo Slnka - základného energetického vstupu do klimatického systému.

Aktuálne dôsledky. Čo môže únik správy spôsobiť? Určite bol úmyselný, vzhľadom na gradujúcu kampaň pred prezidentskými voľbami v USA. Prezident Bush sotva môže ignorovať dokument objednaný Pentagónom (o ktorom si viacerí komentátori myslia, že sa už chystá na "klimatické vojny"). Ak sa chce vo volebnom roku očistiť od obvinení, že je hračkou v rukách hŕstky nezodpovedných energetických firiem, politických konzervatívcov a náboženských fundamentalistov, mal by reagovať. Autori uzatvárajú, že prudká zmena klímy je z hľadiska národnej bezpečnosti USA oveľa väčší problém než vojna proti terorizmu, odhliadnuc od jej rozporuplnosti. Pentagón i sám Andrew Marshall sa už v reakcii na únik správy usilujú jej význam znížiť. Kus pravdy majú v tom, že poukazujú na neurčitosť radu tvrdení či ich vedeckých podkladov, ktoré sú v nej obsiahnuté. Situácia sa však objektívne javí ako vážnejšia, než si takmer všetci ľudia a priznajme si - vrátane občanov našej krajiny - dosiaľ mysleli.

 Späť na Planéta X